Ediția: Vineri 24 Mai 2024. Nr. 6632

Victorie pe terenul liderului

Surpriză în penultima rundă a Campionatului Național de handbal juniori I. Fără șanse de calificare la turneul semifinal, gruparea LPS Focșani a câștigat, 20-19, în confruntarea susținută pe terenul liderului, LPS Brăila. Focșănenii, antrenați de Lucian Tucan au făcut o prima repriză de excepție, au condus la pauză cu 11-7, apoi în actul secund, diferența s-a mărit la șase goluri, 15-9 (min. 38). Brăilenii au reușit să revină la două goluri în minutul 43, scor 15-17. Cu cinci minute înaintea finalului de meci cei de la Focșani aveau trei goluri avantaj, scor 18-21, dar brăilenii au reușit să egaleze.
    Imediat după golul egalării, gazdele nu s-au repliat rapid în apărare și au primit imediat gol. Cel mai bun jucător de pe teren a fost portarul LPS-ului Focșani, Costinel Mihu, care a parat inclusiv patru aruncări de la 7 m. Pentru echipa din Focșani au marcat: George Alexandru -5, Dănuț Å¢icău -5, Marian Mocanu -4, Alexandru Salaoru -4, Daniel Bogdan -1 și Marius Vătășoiu -1. Miercuri, 26 februarie, LPS Focșani va juca ultimul meci din faza sezonului regulat, pe teren propriu cu ultima clasată, LPS Buzău.