Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

Ilaş: „Am primit o palmă de la colegii în care nu am avut încredere“

Echipa de futsal Progresul Focșani a câștigat, duminică seara, în Sala Polivalentă, mai mult decât o victorie în fața unui adversar. A câștigat o victorie împotriva condiției sale de echipă în jurul căreia se țes scenarii care anunță, în mod justificat poate, posibila ei retragere din campionat. Ca și a condiției de echipă care s-a prezentat la meci cu cinci jucători de câmp cu adevărat competitivi în acest moment și cu un singur portar, Valentin Borș, care a jucat accidentat, cu infiltrații pentru a rezista durerilor și a putea sta în teren! Celălalt portar din lot, Bogdan Sava a refuzat să mai vină joace, Sergiu Sava este accidentat, Elvis Ilaș a fost suspendat din cauza cumulului de catonașe galbene, iar Bîra s-a retras.
   Ieșenii au speculat jocul nehotărât al Progresului și au marcat în minutele 11,00 și 14,00 prin Cataramă și Ruxandri, fără a arăta o superioritate netă. La acest scor, se părea că jocul va curge în favoarea oaspeților, însă în minutul 15, 40, la capătul unei combinații rapide după o lovitură liberă, Stanciu a redus din handicap: 1-2. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic special. La începutul reprizei a doua, la 30 de secunde după reluarea jocului, Popa a lovit simplu și eficient, din unghi, și a egalat.
   Timp de 16 minute partida a fost dominată de Progresul care a avut mai multe situații din care s-ar fi putut desprinde. În minutul 36,20, împotriva cursului jocului, ieșenii au trecut din nou la conducere prin golul lui Cataramă: 2-3. Finalul avea să fie de senzație! În minutul 37,20, Stanciu a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat aproape toată echipa oaspete și a egalat. CSMS a scor portarul și a atacat în cinci, dar cei care au înscris au fost tot focșănenii, prin Sorin Popa, servit ideal de Stanciu, la capătul unui contratac, în minutul 38,22.
   Evoluția scorului a fost următoarea: 0-1 (Cataramă), 0-2 (Ruxandari), 1-2 (Stanciu), 2-2 (Sorin Popa), 2-3 (Cataramă), 3-3 (Stanciu), 4-3 (Sorin Popa). După meci, jucătorii echipei focșănene i-au dedicat victoria antrenorului principal, Elvis Ilaș, care astăzi împlinește 37 de ani. Progresul Focșani a evoluat cu: Borș, Stanciu, Ungureanu, S. Popa, Stanciu, Dumitriu, Joghiu. Celelalte rezultate ale rundei, în meciurile programate până în prezent, au fost: City’US Târgu Mureș –  United Galați 12-3 (4-0), Autobergamo Fiat Deva – KSE Târgu Secuiesc 6-1 (4-0) și Sportis Târgoviște – Spicom Sfântu Gheorghe 4-3 (2-0). Etapa viitoare (vineri, 22 noiembrie, ora 18.30), focșănenii de la Progresul vor evolua pe terenul formației United Galați.
„A ieșit soarele pe strada noastră”

Bucurie mare în vestiarul echipei focșănene după meci. Unul din cei mai fideli suporteri ai echipei, Vasile Stanciu a făcut cinste cu o bere, același lucru fiind făcut și de antrenorul Elvis Ilaș. „În sfârșit a ieșit soarele pe strada noastră. Felicit jucătorii pentru atitudine. În acest meci mi-au demonstrat că, dacă sunt concentrați sută la sută, pot face jocuri bune. Duminică s-a dovedit că proverbul capul „plecat sabia nu-l taie” e foarte adevărat. Personal, am primit o palmă de la colegii în care nu am avut încredere și în caracterul lor. Au arătat că au valoare chiar dacă situația în acest moment nu e chiar roz la echipă în privința banilor. A fost cel mai greu meci din acest tur și acești jucători s-au autodepășit. Nu am niciun remarcat în acest joc, echipa a fost un grup compact și, cu un pic de noroc, am câștigat. Felicit și spectatorii și le mulțumesc din suflet pentru atmosfera din tribună, care la scorul de 2-3, a susținut echipa și a dus-o spre victorie. Ne așteaptă un meci greu la Galați, dar sperăm să facem un joc bun și poate și un rezultat pe măsură. Așteptăm un sponsor sau mai mulți deoarece avem nevoie de susținere financiară pentru a fi acolo sus în liga I, unde ne este locul. Felicitări jucătorilor”, a declarat antrenorul principal al focșănenilor, Elvis Ilaș.