Un bebeluș de numai 700 de grame, care s-a născut prematur miercuri, în Maternitatea Spitalului Județean de urgență Focșani, după numai câteva ore, din cauza unor grave probleme de sănătate. Este vorba de o fetiță, care s-a născut la 25 de săptămâni, natural. Ea s-a născut la ora 6 dimineața și a trăit doar câteva ore, respectiv până la ora 21.20, în ciuda eforturilor medicilor de a o ține în viață.
Doctorul au vrut să o transfere pe micuță la o clinică de specialitate, dar starea de sănătate a micuței nu a permis acest lucru. Bebelușul a fost internat în Secția de Neonatologie, medicii supraveghindu-l continuu.
Mama fetiței are 38 de ani și lucra ca zilieră în Vrancea. Ea este la cea de-a cincea naștere, sarcina nefiind monitorizată.