Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Ioan Zaizan, locul I la Midnight Run

Anul trecut, parcul I.O.R. a fost cadrul primului eveniment nocturn de alergat. Atunci, aproape 1.000 de participanți s-au înscris și au alergat alături de Otilia Bădescu ori au concurat la proba de viteză. Un an mai târziu, cotidianul ProSport a venit cu o nouă inițativă. Tot sportivă, tot de alergat, doar locul de desfășurare s-a schimbă: Pasajul Basarab din București. A fost pentru prima oară de la deschiderea lui când acesta a putut fi parcurs de pietoni, până acum, pasajul fiind interzis acestora.      Au fost două probe – cursa de 5 km și alergarea de 10 km, iar traseul pentru ambele a fost amplasat pe moderna construcție bucureșteană.
   Alături de cei 500 de participanți la evenimentul Midnight Run, s-au aflat Otilia Bădescu și Virgil Stănescu, sportivi care s-au declarat încântați de posibilitatea de a alerga pe Pasajul Basarab, la miezul nopții. Cel mai bun atlet în cursa de 5 kilometri a fost Ioan Zaizan, atlet adjudean care reprezintă în competițiile naționale și internaționale clubul Åžtiința Bacău.