Atleții vrânceni au reușit câteva rezultate foarte bune la întrecerile primei zile de la etapa finală a Campionatului Național pentru juniori III, întrecere care a început ieri la București. În proba de 3000 metri marș, sportiva Nicoleta Lungu de la Clubul Sportiv Unirea Focșani a cucerit medalia de aur și a devenit campioană națională, după ce a încheiat cursa cu timpul de 16:04.09 minute.
În proba de 5000 metri marș, Natanael Rotaru (Åcoala 3 Adjud) a cucerit medalia de argint, iar Cosmin Richard Lazăr (LPS Focșani) a obținut medalia de bronz.