Ediția: Marți 4 iunie 2024. Nr. 6641

Judoka de la LPS s-au bătut la Cupa Europeană

La Gyor, în Sala Sporturilor, a avut loc Cupa Europeană de Judo, competiție rezervată categoriei de vârstă U15(copii). România a fost reprezentată de următoarele cluburi: LPS Focșani, CS Bronx Bacău, CSM Arad, CS UNIO Satu Mare și CSM Baia Mare. Competiția din Ungaria a strâns la startul ei un număr de 350 judoka din 9 țări și s-a desfășurat pe 3 spații de luptă.
   Concursul a fost unul foarte disputat, sportivii din țara noastră reușind să adune un număr de șase medalii: aur – Tomuț Diana (CSM Arad, +63 kg); argint – Lungu Maria (CS Bronx Bacău, 63 kg), Boldiș Marian (CSM Arad, +81 kg); bronz – Nechifor Cosmin (CS Bronx Bacău, 34 lg), Cechea Octavian (CS Bronx Bacău, 46 kg), Czeralu Mercedes (CS UNIO Satu Mare, 57 kg). În clasamentul final pe medalii, Georgia a obținut locul I, urmată de Ungaria locul II și Polonia locul III.