A doua etapă a Campionatului Național de atletism pentru juniori II, întrecere care s-a desfășurat în week-end la București, a adus alte rezultate notabile pentru atleții vrânceni. Sportiva Claudia Prisecaru, legitimată la clubul Unirea Focșani a câștigat două probe din cadrul concursului. În prima probă la care a concurat, cea de 2000 metri obstacole, sportiva antrenată de Corneliu Panait s-a clasat pe primul loc, după ce a terminat cursa cu timpul de 6.58,70 minute. În cadrul aceleiași curse, Andreea Pioară (CS Unirea Focșani) a ocupat locul 5.
Claudia Prisecaru a repetat performanța de a urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și în cadrul probei de 3000 metri obstacole, după ce a terminat cursa cu timpul de 10.03,18 minute. Au participat 434 de atleți din care 171 la feminin și 253 la masculin din 88 cluburi.