Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

68 de secunde de coşmar şi un eşec care doare

Echipa de futsal Progresul Focșani a pierdut dramatic, 3-4 (1-0) partida disputată aseară pe teren propriu împotriva harghitenilor de la ACS Od. Secuiesc, meci care a contat pentru etapa a XVII-a a Ligii I. Meciul a fost interzis cardiacilor și a fost pierdut de echipa de pe Milcov pe fondul unei evoluții modeste. După câteva ocazii mari de gol irosite în primul act, Progresul a deschis scorul cu 52 de secunde înainte de pauză, prin Ilaș. Oaspeții au egalat în repriza a doua (22), dar același Ilaș și-a adus echipa în avantaj (35). După o bară a harghitenilor, Chivu a punctat pentru 3-1 (37), iar meciul se îndrepta spre o victorie a echipei de pe Milcov. Ultimele 68 de secunde au fost nerecomandate cardiacilor. După ce au scos portarul și au introdus un jucător de câmp în atac, harghitenii au reușit imposibilul, au avut două bări în aceeași fază și au câștigat, profitând de greșelile colective ale unor jucători de la Progresul. Au fost trei goluri marcate în ultimele 68 de secunde, ultima reușită venind cu 14 secunde înainte de final. Progresul (antrenori Petrache Gurguiatu și Elvis Ilaș) a evoluat cu: Borș, Chivu, Ilaș, Stanciu, S. Sava, Dumitriu, S. Popa, Alexandrescu. În urma acestui rezultat, Progresul Foșani a picat pe locul 6. Luni, 18 martie, Progresul va evolua pe terenul Clujanei Cluj Napoca (ora 16.30). La se-diul Federației Române de Fotbal a avut loc vineri tragerea la sorți a partidelor din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României. Din păcate, Progresul Focșani a avut ghinion la tragerea la sorți, urmând să evolueze pe terenul formației Spicom Sf. Gheorghe. Jocul este programat pe 10 aprilie.

Rezultatele etapei a XVII-a:
CS United Galați – CFF Clujana Cluj 6-4,
ACS Smart Ionescu București – CS Dava Deva 13-2,
FC Progresul Focșani – ACS Odorheiu Secuiesc 3-4.
Partida CS Inter Teliu Brașov – CS City’us Târgu Mureș s-a disputat aseară, după închiderea ediției noastre, iar astăzi se dispută jocul KSE Târgu Secuiesc – Spicom Sfântu Gheorghe.