Ediția: Sâmbătă 11 Mai 2024. Nr. 6621

Trăgătorii vor medalii la Campionatul Naţional de seniori şi juniori I

Poligonul „Iosif Sîrbu” din București va găzdui astăzi și duminică Campionatul Național de tir sportiv pentru seniori respectiv juniori I, competiții la care s-au înscris aproape 100 de trăgători de la zece cluburi. Clubul Sportiv Unirea Focșani mizează la Campionatul Național pe următorii sportivi: Alexandru Stanciu, Alin Năstasă și Costel Zaharia.
   În urmă cu două săptămâni, trăgătorii de la Unirea au confirmat la etapa de Campionat Național. La categoria juniorilor I, cel mai bun sportiv al județului în 2012, Alin Năstasă, s-a clasat pe primul loc, cu 203,5 puncte și a obținut medalia de aur, iar Alexandru Stanciu a ocupat în final locul 2, cu 196,5 puncte și a intrat în posesia medaliei de bronz. Un alt trăgător de la Unirea, Costel Zaharia, s-a clasat pe locul 4.