Sfârșitul anului 2012 și începutul lui 2013 nu au fost marcate de evenimente de amploare deosebită pe linia situațiilor de urgență în județul nostru. În intervalul 31 decembrie 2012 – 2 ianuarie 2013, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vrancea au fost solicitați să intervină în 21 cazuri. Cinci dintre acestea au fost intervenții pentru stingerea incendiilor, iar 16 pentru ajutor medical de urgență.
În ultima zi a anului 2012 , în jurul orei 19.00, un apel primit prin intermediul numărului unic de urgență 112 la dispeceratul integrat ISU – Ambulanță anunța producerea unui incendiu la gospodăria lui Florică M., din Câmpineanca. Pentru localizarea și lichidarea acestuia, la fața locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani cu două autospeciale de lucru cu apă și spumă și 10 subofițeri, intervenția desfășurându-se în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Câmpineanca.
La sosirea la fața locului, incendiul se manifesta la nivelul acoperișului unei locuințe, pe o suprafață de 20 metri pătrați. „Datorită intervenției pompierilor militari, flăcările au fost stinse fără să se extindă la întreaga locuință, incendiul fiind lichidat în limitele găsite. În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că, cel mai probabil, evenimentul a fost provocat de un scurtcircuit electric produs din cauza unui conductor electric neizolat corespunzător sau cu izolația deteriorată”, a explicat locotenent Cristina Duță, purtătorul de cuvânt al ISU Vrancea.
În prima zi a noului an, au fost primite alte trei solicitări pentru stingerea incendiilor. În jurul orei 7.40, un echipaj cu o autospecială din cadrul Stației de Pompieri Panciu a intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la gospodăria Feliciei D., din Panciu. Din cauza unui scurtcircuit electric, au ars acoperișul unei magazii, construit din lemn cu învelitoare din plăci de azbociment, pe o suprafață de 35 metri pătrați, și acoperișul unei bucătării, confecționat din aceleași materiale, pe o suprafață de aproximativ 40 metri pătrați.
În jurul orei 9.40, un incendiu a fost anunțat și la o locuință din Movilița. În urma acestuia au ars patru metri pătrați din acoperișul casei. Tot în prima zi a anului, la ora 18.40, un echipaj din cadrul Secției Panciu a stins incendiul ce cuprinsese aproximativ 2 metri pătrați din acoperișul unei case de locuit din satul Oleșești, comuna Å¢ifești.
Ieri, la ora 3.10, un echipaj cu o autospecială de lucru cu apă și spumă din cadrul Secției de Pompieri Adjud a acționat pentru stingerea unui incendiu în localitatea Valea Seacă, județul Bacău, ce se manifesta la un autoturism, proprietatea lui Vasile Marius P.. Cel mai probabil, autoturismul BMW a ars din cauza unui scurtcircuit electric, în proporție de 90 %.