Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Supercupa turneului „Focşani Garros“ la tenis

Tenismenii Firel Bîrsan și Petrică Huzuneanu se vor întâlni mâine (ora 15.00) în Supercupa turneului de tenis „Focșani Garros”. Întrecerea a fost structurată pe două serii: categoria -50 de ani respectiv +50 de ani. În proba de simplu la categoria -50 de ani, turneul „Focșani Garros” a fost câștigat în acest an de Firel Bîrsan, care s-au impus în finală, 3-6, 7-6 (4), 4-1 (abandon) în fața lui Vasile Burgă. Evoluții bune pe durata competiției au mai avut: Adrian Baraghin, Cristi Mărgel, Ovidiu Răcoșanu, Ion Alexe. S-au mai evidențiat: Rareș Mocanu, Milică Plantos, Dragoș Horhocea, Dan Åžerbănuț, Doru Simiz, Paul Dragomirescu, Marius Partene, Cătălin Buscă, Cosmin Bîrsan, Marius Călinescu, Sorin Vasile și Ion Zainea.
   La categoria +50 de ani: finala: Petrică Huzuneanu – Fănuț Pătulea 6-3, 6-3. S-au mai remarcat: Amfilofie Gherasim, Ion Paraschiv, Ion Dochioiu, Virgil Străistaru, Costică Voinea, Traian Moldoveanu, Dan Ion Pavel, Radu Constantin, Fănuță Lazăr, Nicolae Spiridon, Mihai Teodor, Constantin Constantin, Andrei Nelu, Vasile Jelea, Costică Robu și Ion Potop. La dublu, Constantin Ciocîrlan și Paul Dragomirescu s-a impus cu 6-3, 2-6, 7-5 în fața perechii Firel Bîrsan –  Virgil Străistaru.
   Pe durata turneului, s-au mai evidențiat: perechile: Paraschiv – Buscă, Stănilă – Vasile, Mărgel – Răcoșanu, Dan Pavel – Ion Potop, Baraghin – Horhocea, Partenie – Milică, Burgă – Zainea, Moldoveanu – Voinea, Mocanu – Lazăr, Robu – Dochioiu.