România a trimis, marți, 21 tone de sămânță de grâu certificată, către Republica Moldova. Convoiul a plecat din Drăgănești Vlașca, Stațiunea de Cercetare Dezvoltare Agricolă (SCDA), județul Teleorman, la eveniment participând și ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin.
În total, potrivit unui comunicat al MADR, țara noastră va sprijini Republica Moldova cu o cantitate de 110 tone de sămânță certificată de grâu. Donația provine de la agenți economici din mai multe zone ale României: Vrancea, Tulcea, Neamț, Prahova, Giurgiu, Iași, Ialomița, Timiș, Arad și Drăgănești Vlașca.