Atleții români au început săptămâna în avion. Ieri dimineață, la ora 7.10, delegația „tricoloră” a decolat spre Helsinki, unde în perioada 27 iunie – 1 iulie se desfășoara prima ediție a „Europenelor” în aer liber organizate în an olimpic. Pentru singurul reprezentant al județului Vrancea, concursul continental va fi deschis de adjudeanul Ioan Zaizan (legitimat la clubul CS Åtiința Bacău), care în reuniunea I din ziua inaugurală va evolua în preliminariile probei de 800 m, cursă în care pe 28 iunie se va alinia la start și Mirela Lavric (CSM Onești). Vineri dimineață concurează Bianca Perie (SCM Bacău) în calificările de la aruncarea ciocanului, pentru ca după-amiază să aibă loc finalele la 800 m. „Tricolorii” vor reveni în țară pe 2 iulie.