Victoraş Ionuţ Dogaru, campion naţional la 5000m marş

Ieri a început pe Stadionul Lia Manoliu din Capitală ediția din acest an a Campionatului Național de atletism pentru juniori III, întrecere la care s-au prezentat mai mulți sportivi de la cluburile din Vrancea.
   În cadrul reuniunii de ieri, Victoraș Ionuț Dogaru (LPS Focșani) a obținut medalia de aur și titlul național la 5000 metri marș, iar Ionuț Taban și Simone Ghinea s-au clasat pe locurile 4 respectiv 5. În proba de 3000 metri marș, Nicoleta Lungu (CS Unirea Focșani) s-a clasat pe locul 4, iar Sorela Iordăchescu a încheiat cursa pe locul 11.
   Aseară, după închiderea ediției noastre, au mai intrat în concurs și alți atleți vrânceni: Claudia Prisecaru (CS Unirea, la 1500 metri obstacole), Petruța Rotaru (CSÅž Adjud, la aruncarea suliței), Alexandru Novac (legitimat la CSM Bacău 2010, la aruncarea suliței) și ștafeta 4×100 metri de la LPS Focșani, formată din Vlad Gîrboiu, Răzvan Dragomir, Alexandru Arbunescu și Daniel Dristaru.