Consilierii PDL și PP-DD de la Fitionești blochează o investiție de aproape patru milioane euro, care prevede realizarea canalizării și asfaltarea drumurilor din comună. Consilierii PDL și PP-DD au absentat în masă de la ședința de constituire a Consiliului Local din Fitionești, iar cei care vor avea de suferit sunt cetățenii localității. Orgoliile politice au fost mai importante pentru pedeliști decât interesul cetățenilor și nu au văzut că pe ordinea de zi a primei ședințe a Consiliului Local se afla o rectificare de buget prin care erau alocate fondurile necesare organizării licitației pentru un proiect de patru milioane euro care prevede realizarea canalizării și asfaltarea drumurilor din comună.
Primarul Iordache Cazacu a afirmat că a obținut acest proiect din fonduri guvernamentale și era nevoie de o rectificare de buget pentru a fi asigurate fondurile necesare organizării licitației pentru proiectarea și execuția lucrărilor. Dacă această procedură nu se derulează foarte repede, există riscul ca fondurile ce vor fi alocate în perioada următoare să nu poată fi cheltuite până la sfârșitul anului. „PDL și PP-DD au boicotat învestirea Consiliului Local și, pentru că nu a fost o majoritate de două treimi, le-gislativul local nu poate funcționa. Așa înțeleg aceștia să înceapă mandatul pe care l-au pri-mit de la cetățeni. Este grav pentru că, pe ordinea de zi a ședinței, se afla o rectificare de buget prin care se alocau fondurile necesare licitației pentru proiectarea și execuția unui proiect de patru milioane euro pentru sistem de canalizare și asfaltarea drumurilor comunale. Este un proiect important pentru comunitate, iar faptul că au boicotat prima ședință înseamnă că nu au înțeles mesajul cetățenilor”, ne-a declarat primarul Iordache Cazacu.
Edilul a convocat o nouă ședință pentru ziua de luni. Dacă noii consilieri locali nu se vor prezenta la trei ședințe consecutive ale legislativului local, atunci își vor pierde mandatul, iar locul lor va fi luat de următorii aflați pe lista supleanților.