Doi bărbați, unul din Slobozia Bradului, celălalt din Focșani, s-au ales cu dosare penale deoarece nu au respectat întocmai prevederile Codului Rutier.
Miercuri, la ora 9.30, polițiștii l-au oprit în trafic, pe DN 2 E85, în comuna Dumbrăveni, pe Mugurel V., de 29 de ani, din Slobozia Bradului, care conducea un autoturism Iveco. În urma verificărilor, s-a stabilit că șoferul avea permisul de conducere suspendat, din data de 17 mai, pentru o abatere comisă tot în trafic. Åoferului i-a fost întocmit dosar penal.
În aceeași zi, la Vidra, polițiștii l-au depistat pe Matei M., de 57 de ani, din Focșani, care conducea un autoturism Dacia și mai era și băut. În urma testării, s-a stabilit că șoferul avea o alcoolemie de 0,89 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. El a fost dus la spital pentru a i se recolta probe biolo-gice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Totodată, polițiștii i-au reținut permisul de conducere și i-au întocmit dosar penal.