În zona Piața Unirii – Grădina Publică din Focșani vor fi organizate vineri, 1 iunie, cu prilejul „Zilei Copilului”, o serie de evenimente pentru cei mici. Cu această ocazie, Bulevardul Unirii va fi închis circulației auto între intersecțiile cu strada Åtefan cel Mare și Maior Gheorghe Pastia, începând de vineri, 1 iunie, de la ora 8.00, până duminică, 3 iunie, la ora 24.00.Începând cu ora 12.00, va avea loc un program special interactiv: compania Hai-Hui, trupa pe catalige, face-painting și caricaturi, karaoke, jocuri și concursuri, baloane modelabile și clownerie, două spectacole de teatru, spectacol cu magicieni. Începând cu ora 16.00, vor cânta pentru copii Matteo, Like Chocolate, D.J. Project&Adela Popescu.