Luni 6 Mai 2024. Nr. 6617

Puncte mari scoase de FC Panciu şi CSM 2007 Focşani

Cele două echipe vrâncene au luat puncte mari în runda de ieri a ligii a treia la fotbal. Panciu a remizat, 0-0 pe terenul echipei SC Bacău. Autocarul echipei a fost atacat cu pietre de suporterii gazdelor, în centrul Bacăului.
   În prima repriză, păncenii au dominat mai mult și au irosit cea mai mare ocazie. Bâra a executat perfect o lovitură liberă și lovitura de cap trimisă de Gurguiatu a lovit bara porții băcăuane (15). În rest, un meci disputat la centrul terenului, cu o formație a gazdelor care a bubuit mingile spre poarta păncenilor, iar Panciu a încercat să lovească pe contraatac.
Stoian a fost aproape de a deschide scorul, dar șutul său a trecut milimetric pe lângă poartă (54). Intrat pe teren în actul secund, Ionuț Radu a ratat două ocazii mari de gol. La prima, șutul său din lovitură liberă a fost scos de sub bară de portar (67), iar peste un minut, lovitura sa de cap a fost respinsă de pe linia porții.
   Gazdele au marcat prin Adăscăliței (80), dar asistentul a văzut ofsaid și a stârnit furia jucătorilor gazdă, dar și a unei persoane din conducere care a intrat în teren pentru a cere socoteală. Stoian a ratat cu poarta goală pentru Panciu (82), iar Cojocaru de la gazde a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene (89). În drum spre vestiare, unul din oficialii gazdelor i-a pus mâna în gât asistentului.
   SC Bacău a evoluat cu: Åžtirbu – Dediu (46 Pușcașu), Adăscăliței, Geamăn, Carnariu -Lazăr (46 Răduțoiu), Cojocaru, Pintea, Carp – Costin (58 Ungu-reanu), Vasiliu (46 Lukacs).
FC Panciu a replicat cu: Lazăr – Ov. Radu, Stan, Gurguiatu, Beșa – Tudor (90 Corbea), Cioran, Duțu (63 I. Radu), Bîra, Gălățeanu (46 Stoian) – Predoiu (69 Cl. Mihai).
Marți, în cadrul etapei intermediare, FC Panciu va juca acasă împotriva formației CSM Rm. Sărat.

CSM 2007 Focșani a terminat la egalitate, 0-0  jocul susținut aseară pe terenul liderului, CSM Petrotub Roman. Fără patru jucători de bază, focșănenii s-au ținut bine în primele 45 de minute. Portarul Borș a intervenit salvator la șutul trimis de Vulpe (12), iar la poarta cealaltă, Lida nu a ajuns la o centrare trimisă de Milea (21). În actul secund, Crăciun a fost aproape de a da lovitura de grație, dar șutul său a lovit bara (69).
   CSM 2007 a jucat cu: Borș – Ciornei, Åžtefan, Crăciun, Stanciu – Săpunaru, Toma, Dumitriu, Mîndrescu – Milea, Lida. Au mai evo-luat Pasăre și Negoiță.
Marțea viitoare, focșănenii vor primi replica pe „Milcovul” a Oțelului II Galați.

CSM Rm. Sărat – Sporting Su-ceava, 2-0
Partida Oțelul II Galați – ABC Stoicescu Buzău a fost amânată pentru data de 1 mai.