Naționala de rugby Under 18 a României a plecat ieri spre Madrid (Spania), unde va participa la Campionatul European pentru această categorie de vârstă. La competiție mai participă Germania, Belgia, Spania, Rusia, Suedia, Lituania și Republica Cehă. Meciurile sunt programate pentru data de 31 martie, semifinalele – 03 aprilie si finalele/meciuri pentru clasament – 06 aprilie.
România va juca pe 31 martie cu Suedia începând cu ora 17.30. În cazul unei victorii, românii vor evolua cu câștigătorii din meciul Belgia-Lituania. Din lotul Naționalei Under 18 face parte și vrânceanul Costică Merșoiu, acesta având funcția de antrenor prinicipal.
Costică Merșoiu (35 de ani), component al naționalei României, a părăsit campionatul intern în 2003, plecând de la Steaua în campionatul francez, după ce s-a lansat la LPS Focșani, antrenor Viorel Ion.