Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

Trei puncte mari pentru CSM 2007 şi o gură de oxigen

Fotbaliștii de la CSM 2007 Focșani au debutat cu dreptul în returul ligii a treia la fotbal. Ieri, elevii antrenorilor Adrian Toma și Aurel Pastia s-au impus la limită, 1-0 (1-0) în jocul disputat pe teren propriu împotriva ultimei clasate, Politehnica Galați, la capătul unui meci în care focșănenii au lăsat o frumoasă impresie.
   Unicul gol al partidei a fost marcat de Cosmin Milea (5), acesta finalizând cu un șut în colțul lung o acțiune de atac a grupării de pe Milcov. Dumitriu (3) a ratat deschiderea scorului pentru CSM, iar la poarta cealaltă, gălățeanul Drăgan a cerut penalty după o intervenție a portarului Borș (4). Până la pauză, același Borș și-a salvat echipa la șuturile expediate de Hristian (18) și State (42).
În repriza a doua, Tîrcă a scăpat singur spre poarta gălățenilor, dar s-a împiedicat în minge în fața porții (55), gălățenii au cerut un alt penalty (61), Åžonțu în două rînduri (62 și 67) nu a nimerit poarta oaspeților, iar Bucătaru a lovit bara (79). Ultimele zece minute au fost de infarct.
   Gălățeanul Lupu a trimis spre poartă, dar mingea a fost respinsă de pe linia porții de fundașii Focșaniului (87), iar la poarta cealaltă, Ciornei a scăpat singur pe extremă, dar șutul său a trecut milimetric pe lângă poartă (90). CSM 2007 Focșani a jucat ieri cu: Borș – Ciornei, E. Åžtefan, Vl. Negoiță, Fl. Stanciu – Dumitriu (64 A. Åžonțu), Suvac, Bucătaru, Săpunaru – Milea (89 Mîndrescu), Tîrcă (77 D. Negoiță). Politehnica Galați a replicat cu: Olaru – Vrînceanui, Dima, Racoviță, Munteanu – Serian, Velicu, State (74 Agbleta), Drăgan – Ginghină (57 Lupu), Hristian (61 Corman).
   Vinerea viitoare, CSM 2007 Focșani va juca pe terenul sintetic Cornel Negoescu din Buzău împotriva formației ABC Stoicescu Buzău.