Vrâncenii au pus umărul la victoria Naţionalei de rugby

Naționala de rugby Under 20 a României a învins ieri selecționata similară a Canadei în primul din cele două meciuri de pregătire pe care românii le vor susține pe continentul american. Deși au fost conduși la pauză (12-11), românii au revenit în partea secundă și s-au impus cu scorul final de 30-22.
   Pentru România au marcat Gorcioaia, Oancea, Pristaviță și Murgoci, câte un eseu și Mazăre două lovituri de pedeapsă și două transformări. România a mai avut alte două șanse de eseu, dar arbitrul a considerat că balonul nu a fost culcat regulamentar în terenul de țintă. Åžcoala de rugby vrânceană i-a avut reprezentanți în testul de verificare pe Gorcioaia, Antonescu, Mazăre și Pascu, iar în repriza secundă a fost folosit și Borș. A doua partidă de verificare este programată mâine, la Rugby Canada Center of Excellence, în Vancouver Island.