Un copil de 8 ani a fost accidentat de o mașină, chiar pe trecerea de pietoni. Evenimentul rutier s-a produs duminică, la ora 17.10, pe strada Nicolae Titulescu, din orașul Panciu.
Potrivit polițiștilor, Lilian T., de 44 ani, din comuna Soveja, în timp ce conducea un autoturism Hyundai, nu a acordat prioritate de trecere pietonului I. S., de 8 ani, din Panciu, care se angajase în traversarea străzii pe marcajul pietonal semnalizat cu indicator rutier. În urma producerii accidentului, a rezultat rănirea gravă a pietonului.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală gravă din culpă.