Mii de români au protestat, ieri, în mai multe orașe din țară, pentru a-și manifesta sprijinul față de medicul Raed Arafat și dezacordul față de felul în care Guvernul PDL-UDMR-UNPR și președintele Traian Băsescu au tratat problema legii Sănătății.
Proteste au avut loc miercuri la Cluj-Napoca, joi la Tîrgu-Mureș, vineri la București, Timișoara, Sibiu și Brașov.
Românii au scandat „Jos cu hoții”, „Jos Băsescu”, „Demisia”, „Băsescu nu uita, România nu e a ta”, „Băsescu nu uita, va veni și vremea ta”.
În Capitală, protestatarii au ajuns vineri seară, în fața Palatului Cotroceni, unde au scandat lozinci împotriva președintelui Traian Băsescu și împotriva guvernanților.
Acțiunile au fost anunțate prin intermediul rețelelor de socializare.
Focșănenii ar putea protesta și ei, după ce mai mulți s-au întâlnit pe site-ul de socializare Facebook, au semnat petiții și au întrebat: „La Focșani nu se mișcă nimic?”, „Când și unde ne întâlnim în Focșani?”
Printre petițiile de pe Facebook se numără: SalvarepentruSMURD; Respect pentru Raed Arafat; SMURD pentru noi, noi pentru SMURD; Raed Arafat – Ministrul Sănătății; Bravo-Raed-Arafat; Sustinere-pentru-Raed-Arafat.
Iată câteva dintre mesajele postate pe Facebook:
„VICTORIE ! După 22 de ani, poporul roman a reușit să-și impună voința în fața autorităților, prin unitate și solidaritate. (…) E nevoie să ne solidarizăm cu toți cei care luptă încă în acest sistem nenorocit de o politizare sufocantă, subfinanțare și hoție. Constituția nu mai valorează nimic pentru autorități, drepturile omului și legile sunt încălcate la fiecare pas, separarea puterilor în stat nu mai există. Sâmbătă, în toată țara, sărbătorim această victorie și declanșăm dezbaterea populară pentru reconstrucția României”.
„E momentul să ieșim în stradă și să luptăm pentru binele nostru în primul rând și în același timp pentru binele țării… Alaturați-vă celor din stradă, nu se mai poate așa, destul am fost badjocoriți și călcați în picioare”
„Am o bucurie în suflet că România este vie !”
„Uite că se poate dacă sunt uniți românii…ar trebui să ieșim cu toții, să plece dictatorul de preșe-dinte…nu se mai poate așa ceva”
„Cred că a sosit momentul ca băsescu să ne lase cât mai urgent și să facem alegeri anticipate cât mai repede. Hai români să ieșim toți în stradă, să ne manifestăm pașnic, să arătăm că suntem nemulțumiți de cei ce ne conduc și să le cerem demisia”.