Deputatul PSD de Vrancea, Angel Tîlvăr, cere transparență maximă în ceea ce privește rezultatele investigației derulată de Consiliul Concurenței pe piața produselor petroliere. El a arătat că prețul practicat la carburanți este exagerat și crede că românii merită să plătească un preț cinstit și nu pot fi, în permanență, „bătaia de joc a guvernului PDL și a companiilor petroliere”.
Tîlvăr a susținut că încă din ianuarie 2011 a atras atenția asupra faptului că producătorii și distribuitorii de carburanți practică în România prețuri exagerate în condițiile în care puterea de cumpărare a scăzut semnificativ. „Conform datelor statistice furnizate de Comisia Europeană prețurile din România (1,30 euro/l) sunt mai mari decât cele înregistrate în țări în care puterea de cumpărare este mult mai mare, precum Luxemburg (1,15 euro/litru), Spania (1,17 euro/litru), Austria (1,19 euro/litru). În martie, într-o declarație politică arătam faptul că în contextul economic actual menținerea prețului ridicat la carburanți, dar și creșterea continuă a acestuia sunt o amenințare la siguranța socială întrucât această practică generează scumpiri în lanț la alimente”, a precizat deputatul vrâncean.
Tîlvăr a reamintit că în aprilie a făcut o interpelare către Consiliul Concurenței pentru a face publice rezultatele verificărilor în ceea ce privește o posibilă înțelegere între furnizorii de combustibil în privința menținerii unui preț ridicat la combustibil. „Răspunsul primit a arătat că «o creștere simultană de prețuri și în cuantumuri similare, nu înseamnă neapărat o încălcare a regulilor concurenței». În timp ce această problemă este tratată cu dezinteres de către guvernul PDL, puterea de cumpărare a românilor scade în continuare, creșterea prețurilor la alimente este generată de un preț ridicat la carburanți, iar Consiliul Concurenței întârzie să se pronunțe într-o problemă atât de delicată”, a afirmat deputatul Angel Tîlvăr.
El a mai spus că Guvernul PDL a demonstrat încă o dată că siguranța și protejarea populației nu este o prioritate. „Cer ca rezultatele anchetei desfășurată de Consiliul Concurenței în ceea ce privește o posibilă încălcare a Legii Concurenței de către producătorii și distribuitorii de carburanți să fie făcute publice într-un mod cât mai transparent, iar cei găsiți vinovați să fie sancționați!”, a încheiat deputatul PSD de Vrancea Angel Tîlvăr.