Un bărbat din Focșani s-a ales cu dosar penal pentru că a dat declarații false. El a lovit o mașină după care a mers la poliție și le-a spus oamenilor legii că și-a găsit autoturismul boțit în parcare.
În cursul acestei săptămâni, Ovidiu N., de 61 ani, din municipiul Focșani a solicitat autorizație de reparație pentru un autoturism marca Opel, pe motiv că l-ar fi găsit lovit în parcare. Cu o zi înainte, un alt bărbat, Alexei M., le-a declarat oamenilor legii că în timp ce conducea un autoturism marca Dacia pe strada Bucegi, din municipiul Focșani a fost tamponat de autoturismul marca Opel, conducătorul acestuia refuzând să se prezinte la sediul poliției. În cauză a fost întocmit dosar penal, Ovidiu N., șoferul care a lovit Opelul, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „fals în declarații”.