Peste 30 de mii de vrânceni își sărbătoresc, astăzi, ziua onomastică, de Sfânta Maria Mică. Cei mai mulți dintre ei, respectiv 28.880 sunt femei și aproape 8.000 sunt bărbați. Numele cel mai des întâlnite în cazul femeilor este Maria, iar la bărbați cele mai întâlnite nume sunt Marian și Marin. Datele statistice spun că peste 2,2 milioane de români poartă numele Maria, sau derivate ale acestora, din care aproximativ 1.700.000 sunt femei.