Executorul judecătoresc Gelu Coman, din Focșani, a fost implicat într-un accident de circulație, ieri. Mașina de lux pe care acesta o conducea a lovit două autoturisme parcate regulamentar, iar unul dintre ele a fost proiectat într-un pieton. În momentul accidentului, executorul judecătoresc se afla sub influența băuturilor alcoolice, potrivit polițiștilor. Gelu Coman s-a ales cu dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și conducere sub influența băuturilor alcoolice.
Executorul judecătoresc Gelu Coman și-a „parcat”, ieri, BMW-ul X 5 la intrarea în sediul fostei bănci Bancorex. Mașina acestuia a avariat serios două autoturisme parcate re-gulamentar, iar unul dintre acestea a fost proiectat pe trotuar. O femeie, care se întorcea de la piață cu câte ceva de-ale gurii, a fost accidentată grav. Potrivit polițiștilor, executorul judecătoresc Gelu Coman se afla sub influența băuturilor alcoolice. Dacă mai înainta un metru, el ar fi intrat cu mașina în clădirea în care va funcționa Tribunalul Vrancea. Mașina executorului a distrus și un panou publicitar.
Executorul judecătoresc se deplasa pe strada Republicii din Focșani, dinspre sensul giratoriu spre Teatru. La un moment dat, enervat de un taximetrist, executorul a călcat accelerația, iar în timp ce vroia să-și parcheze mașina în fața clădirii Bancorex, a avariat două mașini. Unul dintre autoturismele pe care le-a lovit a rămas fără geamuri, iar celălalt a accidentat o femeie, care trecea prin zonă. BMW-ul executorului a suferit și el avarii serioase, mai ales în partea din față. Ca la fiecare accident, și de această dată șoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, iar odată cu rezultatul a venit și explicația cu privire la modul în care mașina executorului Gelu Coman a ajuns pe contrasens și a avariat tot ce i-a ieșit în cale. Astfel, în urma testării, s-a constatat că șoferul avea o alcoolemie de 0,68 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. De altfel, faptul că era băut se putea observa și cu ochiul liber, executorul judecătoresc clătinându-se de-a binelea. Gelu Coman nu a pățit nimic, spre deosebire de focșăneanca ce s-a aflat în locul nepotivit, la momentul nepotrivit.
La fața locului a ajuns imediat și o ambulanță, care a preluat-o pe femeie și a transportat-o la spital, pentru a primi îngrijiri medicale. Medicii spun că femeia este con-știentă și echilibrată. Potrivit acestora, victima lui Coman a suferit contuzii la șold și frunte și urmează să-i fie făcute investigații medicale suplimentare.
Audiat de procuror de la Galați
Datorită calității sale de executor judecătoresc, Gelu Coman a fost audiat de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galați. Executorul va trebui să explice de ce s-a urcat băut la vola-nul mașinii, dar și cum a reușit să intre în coliziune cu două autotu-risme parcate regulamentar, iar apoi să accidenteze o femeie. În urma audierii bărbatului, dar și a martorilor, anchetatorii se vor putea pronunța cu privire la împrejurările în care s-a produs accidentul.
Primele verificări și măsurători la fața locului au fost făcute de polițiștii din cadrul Biroului Rutier Focșani. „Din primele cercetări efectuate la fața locului, a reieșit că șoferul unui autoturism marca BMW, în timp ce se deplasa pe strada Republicii din Focșani, a vrut să parcheze autoturismul în fața fostului magazin Putna, moment în care a intrat în coliziune cu două autoturisme parcate regulamentar. Una dintre mașinile lovite a fost proiectată pe trotuar și a lovit un pieton. În urma testării cu aparatul alcooltest, s-a constatat că șoferul avea o alcoolemie de 0,68 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducere sub influența băuturilor alcoolice. Cercetările continuă în acest caz, pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs evenimentul rutier”, a spus inspectorul principal Săndel Stoica, șeful Biroului Rutier Focșani.
Pentru a putea fi ridicat BMW-ul de la fața locului, a trebuit ca acesta să fie tractat. Până să apară mașina de tractare, executorul a plecat la spital, pentru a-i fi recoltate probe biologice de sânge.
La fața locului s-au strâns și zeci de curioși, care comentau incidentul. Unii, care au văzut ce s-a întâmplat, ne-au spus că executorul avea cel puțin 90 de kilometri la oră. Dacă este sau nu așa, rămâne de văzut, polițiștii neputând să se pronunțe deocamdată cu privire la această variantă.