Ediția: Marți 28 Mai 2024. Nr. 6635

Vasilică Paşcu, omul-victoriei în LPS – Metrorex 5-0

Echipa de rugby Under 19 a LPS Focșani a câștigat astăzi, 5-0 (5-0) derby-ul etapei a VI-a din Divizia Națională de Juniori împotriva echipei CTRMTF Metrorex București. Punctele victoriei au fost reușite de Vasilică Pașcu, autor a unui eseu în minutul 8, dar Mazăre a ratat transformarea. În ultimul minut al partidei, Estoica a reușit un placaj de zile mari și l-a împiedicat pe un adversar să restabilească egalitatea. LPS Focșani (antrenori Viorel Ion, Romeo Păun și Valentin Busuioc) a jucat cu: Pașcu Vasilică, Estoica Florin, Nămoloșanu Ionuț, Paraipan Marcel, Mazăre Ionuț, Neagu Dragoș, Gorcioaia Marian, Duca Cristi, Antonescu Marius, Dumitrașcu Marius, Borș Florin, Ungureanu Ionel, Nicolae Ionuț, Mastahac Florin și Pîrvu Bogdan. Au mai jucat: Cloșcă Viorel și Abageru Andrei. LPS Focșani a urcat pe primul loc și va juca semifinala Diviziei Naționale pe teren propriu. În partea a doua a campionatului va disputa două partide oficiale pe teren propriu: cu CSÅž CSA 3 Steaua București și Colegiul Național Aurel Vlaicu București și una în deplasare, la Baia Mare, cu CSÅž 2 Siromex.