Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

ACS Od. Secuiesc, adversara din Cupa României la futsal

Formația de futsal CSM 2007 Focșani și-a aflat adversara din sferturile de finală ale Cupei României, fază a întrecerii unde elevii antrenorilor Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică s-au calificat după victoria, 8-2 obținută pe terenul formației Cityus II Tg. Mureș. Sorții nu au fost prea favorabili grupării de pe Milcov și le-au adus în cale o colegă din liga I, ACS Od. Secuiesc. CSM 2007 Focșani și gruparea din Harghita s-au întâlnit de-a lungul sezonului. În tur, la Focșani, vrâncenii au câștigat cu 6-2, iar la Od. Secu-iesc, gazdele au câștigat cu 8-2. Întâlnirea din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României este programată sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 16.30, în Sala Sporturilor din Focșani. În celelalte partide din cadrul acestei faze: United Galați – Concordia Chiajna, AS Inter Gheorghieni – Dava Deva și Spicom Sf. Gheorghe – Cityus Tg. Mureș.

Victorie cu 9-6 la Brașov
Ieri, CSM 2007 Focșani și-a respectat statutul de favorită în confruntarea disputată pe terenul ultimei clasate din Liga I, Inter Teliu Brașov, și s-a impus cu 9-6, după ce la pauză gazdele au condus cu 3-2. Golurile formației focșănene au fost marcate de Curteanu (3), Chivu și Ungureanu (câte 2), Pătrașcu și Săraru. „Am condus cu 2-0, dar brașovenii au preluat conducerea până la pauză. În actul secund, pe fondul căderii fizice a adversarei, am dominat partida și am obținut o victorie meritată”, a subliniat antrenorul principal, Petrache Gurguiatu. În afara marcatorilor, în echipa vrânceană au mai jucat portarul Borș și jucătorii de câmp Sorin Popa, Ilaș, Sergiu Sava și juniorul Forcoș. Într-un alt meci al etapei, Concordia Chiajna – United Galați 2-4 (1-2). Calificați în play-offul ligii I, focșănenii vor juca în ultima rundă (pe 10 aprilie) în Sala Sporturilor împotriva Concordiei Chiajna.