Mihai P., în vârstă de 38 de ani, din Vădeni, județul Brăila este cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt deoarece în data de 2 februa-rie a acestui an, pe când se afla pe strada Republicii din Adjud i-a sustras geanta părții vătămate, Adriana T. Inculpatul a declarat că s-a deplasat în Adjud pentru a-și căuta de muncă, dar cum aici n-a găsit s-a gândit să meargă în Mărășești. Neavând bani de transport și de mâncare s-a hotărât să fure și astfel i-a smuls geanta din mână păgubitei. Mihai P. a găsit în geanta femeii, pe care ulterior a abandonat-o, suma de 2 lei și un încărcător de telefon mobil. Partea vătămată nu se constituie parte civilă deoarece prejudiciul a fost recuperat.