Ministerul Educației Cercetării Tineretului și Sportului lansează cea de-a V-a ediție a Concursului Național „Made of Europe”. Competiția, care își propune să promoveze proiectele educaționale cu susținere europeană derulate în unitățile de învățământ, se va desfășura în perioada martie – aprilie. Concursul Național „Made of Europe” își propune să deschidă perspective multiple, adresându-se atât școlilor cu experiență în domeniu, cât și celor aflate la început de drum. Concursul este deschis tuturor instituțiilor de învățământ preuniversitar implicate în proiecte de cooperare europeană în anul școlar anterior. Acestea trebuie să prezinte produse educaționale, cum ar fi un soft educațional, pagină web, revistă sau programă de curs opțional, care să fie competitive, eficiente și să promoveze într-o manieră eficientă și atractivă imaginea instituțiilor de învățământ preuniversitar participante la concurs. Detalii suplimentare despre concurs, dar și formularul de înscriere pot fi găsite pe site-ul Ministerului Educației la adresa www.edu.ro.