Åcoala cu clasele I – VIII nr.3 din Focșani vine cu oferte irezistibile pentru părinții care vor să își înscrie copiii în clasa I. Oferta școlii cuprinde atât clase cu învățământ tradițional, cât și clase de tip „step by step”, unde programul debutează la ora 8.00 și se încheie tocmai la ora 16.00. Ultima opțiune se adresează în mod deosebit părinților ocupați, dar care în același timp vor ca ai lor copii să beneficieze de programe educaționale alternante și atractive. Cei interesați trebuie să se grăbească să își înscrie copiii, dacă mai vor să prindă un loc. Unitatea de învățământ dispune de o bază materială adecvată, cu laboratoare de informatică, fizică, chimie, biologie, sală de sport, cabinet medical și psiho-pedagogic, calculator în aproape toate sălile de clasă. De asemenea, dansul, pictura sau limbile străine nu vor lipsi din activitățile de zi cu zi ale elevilor, dau asigurări cadrele didactice de la Åcoala cu clasele I – VIII nr.3 din Focșani. Oferta educațională completă poate fi consultată de părinți pe adresa http://scoala3focsani.scoli.edu.ro/prima.html, dar și la numărul de telefon 0237.213.985. Potrivit legislației în vigoare, vor avea prioritate la înscriere copiii al căror domiciliu se află în apropierea unității de învățământ, însă în funcție de numărul locurilor disponibile, vor fi acceptați și copii din alte cartiere ale Focșaniului.