Inspectorul școlar general adjunct Maria Lupu va participa, în perioada 7 – 12 februarie, la Iași, la o serie de discuții pe tema descentralizării învățământului. Această sesiune de discuții nu este un prim pas făcut de oficialii de la Ministerul Educației în vederea înțelegerii și dezbaterii unei teme de larg interes pentru inspectorii școlari din toate colțurile țării. Astfel de sesiunii de discuții au început încă în urmă cu doi ani și vor continua și în lunile următoare, pentru ca problema descentralizării să fie cunoscută tuturor. Se dorește astfel, punerea ei în aplicare în conformitate cu noile prevederi ale legislației în domeniul educațional. Maria Lupu va fi însoțită de inspectoarele Steluța Badea și Lidia Dumbravă.