Åoferii nemulțumiți de prețul enorm al carburanților de la benzinăriile românești pregătesc un protest inedit. Pe bloguri și rețele de socializare sunt realizate sondaje pentru desemnarea unei companii petroliere care să fie boicotată în lunile următoare. Un asemenea sondaj este derulat pe blogul ieftinitibenzina.blogspot.com, unde se poate alege compania împotriva căreia să fie derulat protestul șoferilor. Logica unui asemenea demers este simplă. Consumatorii alimentează carburant de la celelalte companii petroliere iar protestul durează fie până când falimentează compania în cauză, fie până când scade substanțial prețul. Dacă scade prețul, șoferii alimentează numai de acolo. Astfel, celelalte companii vor fi determinate, prin scăderea vânzărilor, să își modifice politica de prețuri.