Ford România va lansa, până în anul 2013, două noi modele de automobile și țintește un volum de vânzări de 300.000 de unități pe an, în următorii trei ani, a afirmat, marți, în cadrul evenimentului AutoRomania 2010, Dionisio Campos, președintele Ford România. „Vrem să producem 300.000 de motoare pe an la Craiova. Cele 300.000 de unități se bazează pe două vehicule: un autoturism de clasă mică, complet nou – prima unitate lansată la sfârșitul anului viitor, și o altă lansare a unui model. Ca planuri de viitor, repet, până în 2013 vrem să lansăm două noi modele în România și să atingem producția maximă de 300.000 de unități pe an”, a afirmat Campos. Potrivit președintelui Ford România, peste 80% din producția de la Craiova va merge la export, iar la producția ma-ximă se mizează pe un nivel de trafic al camioanelor cu marfă pe poarta fabricii de un transport la fiecare cinci minute.