Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Ştiinţa Dedeman Bacău, o nucă prea tare pentru adjudeni

Handbaliștii juniori I de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud nu au reușit să câștige derby-ul seriei A din Campionatul Național. Adjudenii, antrenați de Emil Dumitru, au cedat pe teren propriu, 20-29 (7-15) în fața celor de la Åžtiința Dedeman Bacău, formație care se bazează pe componenții lotului național din Republica Moldova.  Echilibrul a ținut circa 6 minute, când băcăuanii conduceau cu 4-3 pentru ca, în următorul sfert de oră, oaspeții să se desprindă la 11-4. În repriza secundă, adjudenii au izbutit să se apropie și la 5 goluri (16-21, min. 43) dar, în ultimele 10 minute, Åžtiința a primit un singur gol, obținând un succes concludent. În urma acestui eșec, CSÅž Adjud a picat pe locul 4 în clasament și așteaptă confruntarea din deplasare cu CSÅž Botoșani (duminică, 28 noiembrie). Rezultatele etapei: CSÅž Adjud – Åžtiința Dedeman Bacău 20-29, LPS Suceava – CSÅž Bacău 33-25, LPS Vaslui – LPS Botoșani 33-19.