Patru tineri, respectiv Vasile M., 22 ani, Marius R., 28 ani, Florin P., 20 ani și Nicușor I., 25 ani, toți din comuna Homocea, sunt acuzați de furt calificat. Potrivit rechizitoriului, aceștia au furat… 13 pepeni, în va-loare de 50 lei, în luna august a acestui an, de la Gheorghiță D., din Ploscuțeni. Învinuitul Vasile M. mai este acuzat și de lovire, deoarece tot în luna august, în timpul bâlciului din Homocea, l-a lovit cu pumnii pe Gelu I., care a necesitat 9 zile de îngrijiri medicale pentru vindecarea traumatismelor. Pentru faptele lor, inculpații au primit amenzi administrative, iar Vasile M. a fost condamnat la 2 luni de închisoare și 800 lei amendă.