Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

FC Panciu, batjocorită de arbitri la Galaţi

Chiar dacă nu joacă cum și-ar dori antrenorii, echipa de fotbal FC Panciu nu poate câștiga. Aseară, pe terenul echipei Poli Galați (grupare pregătită de fostul tehnician al păncenilor, Damian Băncilă), păncenii au fost „executați” de o brigadă de arbitri din Tulcea care a făcut tot posibilul să nu le deranjeze pe gazde și să le ajute în a-și adjudeca victoria. Centralul Victor Chiriazic și asistenții săi au „tras” serios pentru a aduce cele trei puncte în curtea Politehnicii și s-au băgat în seamă în unele momente-cheie ale partidei. În final, FC Panciu a pierdut, că așa trebuia, cu 2-1. Primul act a fost echilibrat, fără ocazii mari. Repriza a doua a început cum nu se putea mai prost pentru gazde, dar și pentru arbitri. Sascău l-a angajat în adâncime pe Ionuț Radu și atacantul de la Panciu a deschis scorul cu un lob peste portar (48). Sascău a preferat un șut în locul unei pase pentru Gălățeanu (59), și, din acest moment a început calvarul pentru vrânceni. Toate fazele de atac ale gălățenilor au fost judecate de arbitri împotriva păncenilor și, logic, ajutorul „fluierașilor” a fost concretizat cu o lovitură de pedeapsă pe care numai arbitrul a văzut-o, după o fază în care Bîra ar fi atins balonul cu mâna în propriul careu. Protestele jucătorilor de la Panciu au fost inutile și Laurențiu Radu a restabilit egalitatea din penalty (76). Pe final, centralul Chiriazic și-a intrat din nou în rol. L-a eliminat pentru cumul de cartonașe galbene pe Florin Stanciu în minutul trei de prelungiri și a acordat o lovitură liberă, în urma căreia Pavel a marcat golul victoriei în al patrulea minut de prelungiri. „Japcă la drumul mare. De trei etape suntem furați ca în codru și pierdem puncte. Nu jucăm cum ar trebui, dar nu vrem să se bată joc de munca noastră și de banii investiți în această echipă”, a răbufnit la final antrenorul secund, Dănuț Bolocan. FC Panciu a evoluat aseară cu: Lazăr – Cl. Mihai, R. Stan, Bozian, Stanciu – Cojocaru (61 Gălățeanu) – Bîra, Ungureanu (80 Cioran), Balaban – I. Radu (71 Liutec), Sascău (89 R. Marin). Etapa viitoare, FC Panciu va juca acasă cu ASC Bacău.

ASC Bacău – FCM Onești  1-0.
CSM 2007 Focșani și Rapid CFR Suceava au stat.