Un șofer din Nereju va fi judecat după ce a refuzat recoltarea probelor biologice, pe motiv că este vulnerabil la înțepături. Pavel A., de 36 de ani, a fost depistat de oamenii legii în data de 30 ianuarie, conducând pe drumurile publice într-o stare nu prea conformă cu legea circulației. Pentru acest motiv, polițiștii l-au testat cu etilotestul, care a indicat o valoare de 0,46 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat.
Învinuitul a refuzat să mai meargă la spital pentru a i se recolta probe biologice, motivând că se teme de acul de seringă. Fiind audiat de procurori, bărbatul a recunoscut că a consumat băuturi alcoolice înainte de a se urca la volan.