Președintele PSD, Victor Ponta, a făcut un apel la consens către toate partidele politice din Parlament în ceea ce privește Legea Educației. Liderul social-democrat a spus că această nouă Lege a Educației ar trebui să fie făcută în așa fel încât să asigure o bună funcționare a sistemului pentru următorii 10 – 15 ani, și nu să fie considerată un succes al Guvernului Boc sau al altui partid. Ponta a amintit că beneficiarii sistemului educațional sunt elevii și studenții, și nu parlamentarii sau rectorii.