Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

Vrancea are trei campioni naţionali la judo

Judoka de la LPS Focșani și-au trecut în cont noi medalii la etapa finală a Campionatului Național Ne-waza (luptă la sol), întrecere care s-a încheiat ieri la Turnu Severin. După ce joi, judoka vrânceni au obținut șase medalii (argint prin Alex Feraru (categoria 30kg. – Under 13) și Daniela Zgherea (categ. 34kg. – Under 15) și bronz prin Claudiu Neagu (categ. 27kg – Under 11), Laris Borș (categ. 30kg – Under 13), Can Mettin (categ. 34kg – Under 11) și George Hanțu (categ. 46kg – Under 15), ieri, judoka vrânceni au mai urcat de patru ori pe podium. De la LPS Focșani au obținut medalii de aur Bogdan Badiu (categ. +81 kg – Under 20), Daniel Moise (categ. 66 kg – Under 20), ambii de la LPS-CSM 2007 Focșani (antrenori Stănică Grosu și Marinel Palade) și Albert Florea (Clubul Sportiv Unirea Focșani – antrenor Silviu Rențea, categ. +73kg Under 17), iar George Neagu (categ. 81kg – Under 20) și Ginu Vlase (categ. 55kg – Under 17) au obținut medaliile de bronz. Pe locul 5    s-au clasat următorii judoka: Mircea Tomulescu (Under 11), Riccardo Stoica (categ. 42kg), Ingrid Ciubotaru (categ. 36kg – Under 11) și Mihai Vrabie (categ. 38kg – Under 13).