Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Naţionala de polo calificată la „Mondiale“

Naționala de polo a României s-a calificat ieri la Campionatul Mondial din 2011 (Shanghai), după ce a încheiat Cupa Mondială de la Oradea, pe locul cinci, în urma victoriei în fața reprezentativei Australiei, scor 9-5 (1-1, 3-1, 2-2, 3-1). Tricolorii au luptat excelent încă din debutul meciului și, pe fondul unei apărări precise au reușit să se distanțeze rapid la 4-2 și 5-3. Australienii au ripostat de-a lungul reprizei a treia, dar la ultima pauză, scorul era favorabil tot României, 6-4. În aplauzele și încurajările publicului orădean, echipa noastră a încheiat cu capul sus partida cu Australia, care nu i-a adus doar locul cinci la Cupa Mondială, ci mai important: calificarea la CM din China, din 2011.