Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Egal în amicalul Dunărea Galaţi – FC Panciu

FC Panciu a trecut cu bine și de cel mai „tare” meci de pregătire disputat în această perioada pre-competițională. Gruparea antrenată de Sorin Haraga și Dănuț Bolocan a terminat la egalitate, 0-0 partida susținută miercuri pe terenul formației de liga a doua Dunărea Galați. Vrâncenii nu s-au speriat de valoarea adversarei și au controlat prima repriză, Bogdan Rusu (transferat de la Aerostar Bacău) și Dobrescu (revenit după o accidentare mai veche) întrecându-se în ocazii la poarta gazdelor. În repriza a doua, pe fondul unui joc echilibrat, cea mai mare șansă de gol a aparținut tot păncenilor, dar Bogdan Rusu nu a nimerit spațiul porții din 3 metri. Cu două minute înainte de finalul partidei, Dunărea a beneficiat de o lovitură de pedeapsă acordată corect de arbitru pentru un fault comis în careul echipei din Panciu, dar portarul Vlad Gordin a apărat penalty-ul. FC Panciu a jucat cu: Lazăr – Stanciu, Bozian, Vlad, Cl. Mihai – M. Ionică, Bîra, Duțu, Marin – B. Rusu, Sascău. Au mai intrat: Ionel, Gordin, Gălățeanu, Balaban, Dobrescu, R. Stan, Ungureanu și Rychard Mua.