Un șofer din municipiul Adjud, trimis în judecată pentru că a condus cu o alcoolemie de 2,70 grame la mie alcool pur în sânge, le-a spus anchetatorilor că înainte de a urca la volan nu a băut decât 100 de mililitri de vin. Constantin B., de 48 de ani, va explica și judecătorului cum dintr-un pahar de vin a putut colecta o asemenea alcoolemie, aproape de comă. Potrivit rechizitoriului prin care a fost trimis în judecată de procurori, învinuitul a fost oprit în trafic pe o stradă din orașul natal în data de 9 mai. Un alt șofer care va răspunde penal pentru că a condus cu o îmbibație alcoolică peste limita legală, este Marius C., de 37 de ani, din același municipiu. Potrivit actului de sesizare a instanței, omul a fost oprit în trafic în data de 3 aprilie. Probele biologice prelevate de la șofer au indicat o valoare de 1,85 de grame alcool pur în sânge, iar învinuitul a recunoscut că înainte de a se urca la volan a consumat doi litri de vin și un litru și jumătate de bere.