Atletul adjudean Ioan Zaizan (legitimat la clubul Åtiința Bacău) a ratat calificarea la Campionatul European programat în perioada 30-31 iulie, la Barcelona (Spania). Zaizan nu a reușit să-și facă baremul pentru „Europene” la concursul de calificare care s-a desfășurat sâmbătă în Belgia și s-a clasat pe locul 2 în proba de 800 de metri, cu timpul de 1.49.43. Adjudeanul va concura în zilele de 12 și 13 iulie la Campionatul Național pentru seniori, de la București.