Ediția: Joi 30 Mai 2024. Nr. 6637

Patru vrânceni pe podium la Grand-Prixul de atletism

Etapa a doua a Grand-Prixului de atletism pentru seniori, tineret și juniori I, întrecere care a avut loc sâmbătă la București a fost cu noroc pentru patru atleți vrânceni, toți având evoluții bune care în final le-au asigurat clasarea pe podium. În proba de 800 metri masculin, Cătălin Voicu (LPS – CSM 2007 Focșani) a ocupat locul doi, cu timpul de 1.54:95, sportivul fiind antrenat de Gicu Alexandrescu. Mihaela Asavei (CS Unirea Focșani) a fost a doua în proba de 100 metri, cu timpul de 13.00 secunde, iar Alina Popescu (sportivă cu dublă legitimare, la CS Unirea Focșani și CSM București) s-a clasat pe locul trei în proba de triplusalt (13,59 metri). Pe podium a urcat și Andreea Roman (sportivă legitimată la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud – antrenor Gheorghe Catrinescu), care a ocupat locul 3 în proba de aruncarea suliței, cu rezultatul de 42.40 metri. La Grand-Prixul din Capitală au concurat 243 de atleți de la 90 de cluburi din țară.