Ediția: Luni 13 Mai 2024. Nr. 6622

Alexandru Novac şi Codruţ Rotaru, medaliaţi la Campionatul Naţional

Atletul Alexandru Novac, legitimat la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud a obținut ieri medalia de argint la Campionatul Național de atletism pentru copii, competiție care se va încheia astăzi la București. Sportivul antrenat de profesoara Camelia Ciortan s-a clasat pe locul doi în proba de aruncarea suliței de 600 grame, cu rezultatul de 35.37 metri. În aceesași probă, un alt adjudean, Claudiu Lovin s-a clasat pe locul 6, cu rezultatul de 28.45 metri. Petruța Rotaru (CSÅž Adjud) a terminat pe locul 4 (rezultat 19.48 metri) competiția de aruncarea suliței de 400 de grame, iar Codruț Rotaru (CS Unirea Focșani) a ocupat locul 3 și a obținut medalia de bronz în proba de triatlon (800 metri, săritura în lungime și 60 metri). Sportivul este antrenat de Fănel Iliescu. De la CS Unirea Focșani a mai intrat în concurs Sorela Iordăchescu (locul 9 în proba de 1000 de metri, rezultat 3:19,44).