Antrenorul Victor Pițurcă a remediat și conflictul dintre MApN și Gigi Becali. Steaua va evolua din sezonul viitor tot în Ghencea, și nu la Buzău, cum ar fi dorit patronul din Pipera. „O vrăjeală”, a fost caracterizarea făcută de mai toți oamenii de fotbal când venea vorba de mutarea Stelei la Buzău. Åeful din Ghencea a luat-o în serios, obținând în mare viteză și licența pentru sezonul viitor, dar pe stadionul din „Crâng”. Hotărât să revină la cârma steliștilor, Victor Pițurcă a rezolvat și scurtcircuitul produs între armată și latifundiar. În relații foarte bune cu generalii și mai ales cu Anghel Iordănescu, Pițurcă a tras sforile necesare pentru ca echipa să rămână în Ghencea! Deși a afirmat în nenumărate rânduri că va muta Steaua în provincie, Becali nu a purtat nicio discuție serioasă cu oficialii buzoieni. Un alt motiv pentru care transferul este greu de realizat îl reprezintă relaxarea de care steliștii dau dovadă: „Am primit asigurări că MApN va reveni la sentimente mai bune, din acest motiv nici nu ne-am apucat să strângem din Ghencea tot ce ne aparține”, au dezvăluit surse din conducere. Steaua și MApN vor semna zilele viitoare un nou contract de colaborare, chiria urmând să scadă aproape la jumătate. „Mutarea Stelei la Buzău este o vrăjeală! Mutatul la Buzău este poveste pentru copii! Steaua nu va pleca niciodată din Ghencea” a spus Dumitru Dragomir, președinte LPF.