Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Viitorul nu sună bine

CSM Focșani -Prefab Modelu 1-2 (0-1), în prima etapă din Liga a doua la fotbal. Oaspeții au obținut victoria în al doilea minut de prelungiri. Unii dintre jucătorii CSM-ului au evoluat foarte slab și au fost certați la final de membrii conducerii tehnice. Miercuri, CSM va juca în „Cupa României” cu Delta Tulcea (ora 17.30), iar sîmbătă, echipa de pe Milcov va evolua pe terenul echipei Poiana Cîmpina. La debutul în Liga a doua, fotba-liștii de la CSM Focșani au încheiat cu capul plecat meciul de sîmbătă, cu Prefab Modelu, după ce au primit golul înfrîngerii în minutul doi de prelungiri. Mai maturi în joc și motivați financiar, oaspeții au dominat prima repriză, una în care fundașii vrînceni au fost de nerecunoscut. Gurguiatu a gafat de mai multe ori ca un începător, iar Toader și Dogaru au fost depășiți frecvent de juniorul de 18 ani al oaspeților, Jianu, cel mai bun om al meciului. Pentru unii dintre jucătorii de la CSM, impactul cu Liga a doua s-a dovedit a fi prea dur. Fricoși, fără o tactică clară de joc și mult prea obosiți, fotbaliștii de la CSM au pierdut, 1-2 (0-1), un meci pe care l-ar fi putut cîștiga. Sîmbătă, 1 septembrie, CSM se va deplasa pe terenul ultimei clasate, Poiana Cîmpina, un meci în care jucătorii grupării de pe Milcov pot șterge impresia lăsată după înfrîngerea de sîmbătă. Filmul meciului Min. 8: Gurguiatu gafează de două ori în aceeași fază, dar Jianu ratează intercepția; min. 9: același Jianu trimite din apropiere în bara porții focșănene, după o nouă gafă a lui Gurguiatu; min. 12: Dogaru și Gurguiatu se încurcă reciproc la o degajare a portarului advers, Jianu scapă singur și a înscris un șut plasat: 0-1; min. 22: Pojer șutează de la 25m, dar Ivanciu reține; min. 24: prima acțiune a focșănenilor, dar Curteanu trimite slab și portarul Rădulescu respinge în corner; min. 33: Ivanciu intervine miraculos la șutul din 6m a lui Jianu; min. 52: același junior de la Prefab, Marius Jianu, a șutat peste poartă din po-ziție favorabilă; min. 53: CSM Focșani egalează. Săraru trimite un șut plasat, care trece printr-o pădure de picioare și intră în poartă: 1-1; min. 84: focșăneanul Balaur a scăpat singur pe extremă, dar șutul său a fost scos în corner de portarul oaspeților; min. 89: focșănenii ies aiurea la ofsaid, dar Anghel trimite în plasa laterală; min. 90+2: Ghe. Dumitru a driblat trei jucători ai CSM-ului, a trimis în fața porții și Anghel a marcat în poarta goală. Băgați în ședință după meci Jucătorii și antrenorii echipei focșănene au participat după meciul de sîmbătă la o ședință-fulger convocată chiar la stadion de președintele Consiliului de Administrație, Dan Dumitru. Acesta le-a reproșat unora dintre fotbaliști că nu duc o viață sportivă și rezultatul s-a văzut în teren. Nici antrenorii nu au scăpat fără să fie certați, fiindu-le imputate schimbările efectuate spre final. „Trebuie să facem ceva, altfel va fi greu să ne atingem obiectivul propus”, le-a spus celor doi tehnicieni președintele CA, Dan Dumitru. După meci s-a pus chiar problema înlocuirii celor doi antrenori, pe lista posibililor tehniceni care ar urma să preia echipa fiind și Costel Orac. Contactat telefonic de reporterul „Monitorului”, Costel Orac a declarat că nu a fost sunat de nici un oficial al clubului din Focșani și nu poate comenta o eventuală trecere a sa pe banca tehnică a acestei echipe. „Unii jucători nu sînt conștienți la ce nivel joacă” Supărat din cauza înfrîngerii, Brutaru a declarat la conferința de presă că unii dintre jucătorii săi au evoluat foarte slab și greșelile din prima repriză au făcut diferența. „Rezul-tatul a fost injust, dar fotbalul se joacă pe goluri. Se pare că unii dintre jucătorii mei s-au speriat de nivelul Ligii a doua, au evoluat mediocru și nu sînt conștienți la ce nivel joacă. Gurguiatu a greșit flagrant la gol, a fost ezitant mereu. Åži Curteanu m-a dezamăgit. Nu a putut da o pasă de doi metri. Este greu cînd pierzi în minutele de prelungire”, a spus Brutaru. Tehnicia-nul CSM-ului nu a vrut să comenteze maniera de arbitraj a centralului Robert Dumitru. Ion Gigi: „Nu meritam victoria” Fair-play, tehnicianul oaspeților, Ion Gigi, a recunoscut că echipa sa a jucat sub posibilități și nu merita să plece cu cele trei puncte de la Focșani. „A fost un joc urît, cu puține ocazii. Dacă marcam de mai multe ori în primele 45 de minute, alta ar fi fost soarta meciului. Gazdele au dominat per total, dar am avut mult noroc. Sincer să fiu, nu meritam victoria”, a spus Ion Gigi. Åži președintele oaspeților, Å¢iti Dumitriu a recunoscut că au luat cele trei puncte cu noroc, în urma unui meci în care egalul ar fi fost echitabil. Brutaru a stat pe cabina juniorilor! Echipa de pe Milcov a fost condusă de pe banca tehnică de președintele executiv, Marius Bratu, deoarece tehnicenii CSM-ului, Marian Brutaru și Aurel Pastia nu au Licența Pro. „Mulțumim Åžcolii de Antrenori care a făcut tot posibilul să ne trimită prin tribună. Cînd am vrut să dau exa-men pentru Licență, mi s-a transmis că abia în decembrie încep cursurile. Pînă atunci, ne căutăm locuri prin tribune”, a spus Brutaru. De altfel, antrenorul focșănenilor a dat indicații elevilor săi fiind cocoțat pe cabina juniorilor. Robert Dumitru, în centrul atenției Centralul Robert Dumitru a ținut cu tot dinadinsul să iasă în centru atenției și a reușit să-i enerveze pe jucătorii ambelor echipe. Nu a sancționat mai multe faulturi dure, a permis oaspeților să tragă de timp și la faza premergătoare golului marcat de Prefab în minutele de prelungiri a trecut cu vederea un fault dur comis la centrul terenului asupra unui focșănean. Președintele CSM-ului, Marius Bratu a fost cu greu potolit de arbitrul de rezervă, după ce a vrut să-i ceară socoteală lui Robert Dumitru. Miercuri, cu Delta Tulcea în „Cupa României” CSM Focșani va juca pe teren propriu, miercuri, 29 august, de la ora 17,30 împotriva echipei Delta Tulcea, colegă de serie a echipei de pe Milcov. Partida va fi arbitrată de Marius Bocăneală, ajutat la cele două linii de Liviu Ciobotariu și Mihai Păiș, toți din Galați, arbitru de rezervă este focșăneanul Claudiu Brașoveanu, iar observator federal este Octavian Goga, din Brașov. Jocurile sînt programate să se desfășoare în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă. În cazul în care după 90 de minute rezultatul este egal, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare de la punctul de pedeapsă. Jocurile din faza a V-a, la care vor participa cele 28 de echipe calificate din faza a IV-a, sînt programate să aibă loc la data de 5 septembrie, ora 16.30. CSM Focșani – Prefab Modelu 1-2 (0-1) Au marcat: Săraru 53 respectiv Jianu 12, Anghel 90 + 2. Stadion: Milcovul, spectatori: 1000. Au arbitrat: Robert Dumitru (Brașov), Sebastian Gheorghe (Suceava), Mihai Artene (Vaslui). Observator federal: Nicolae Vătafu (Bacău). CSM: Ivanciu – Toader, Gurguiatu (40 Bettiche), Dogaru, Feraru – Curteanu (81 Fl. Stanciu), Bucătaru, Iurișniți (86 Ungureanu), Săraru – Rîșcu, Balaur. Antrenori: Marian Brutaru și Aurel Pastia. Prefab Modelu: Rădulescu – Bold, Diță, Popa, Toma – Macare, Pojer, Olariu (81 Tigoianu), Åžerban (52 Tudor) – Ghe. Dumitru, Jianu (75 Anghel). Antrenor: Ion Gigi. Rezultatele primei etape: Forex Brașov – FC Săcele 1-1, Dunărea Giurgiu – FC Național 2-1, Inter Gaz – FC Brașov 1-2, Dinamo II București – Sportul Studențesc 1-2, Dunărea Galați – FC Botoșani 0-2, CS Otopeni – Petrolul Ploiești 2-1, Concordia Chiajna – FCM Cîmpina 4-0, Delta Tulcea – FCM Bacău 1-1. Etapa a II-a (sîmbătă, 1 septembrie): FCM Cîmpina – CSM Focșani, FC Săcele – Dunărea Giurgiu, FC Național – Inter Gaz, FC Brașov – Dinamo II București, Sportul Studențesc – CS Otopeni, FC Botoșani – Concordia Chiajna, Petrolul Ploiești – Dunărea Galați, Prefab Modelu – Delta Tulcea, FCM Bacău – Forex Brașov.