Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Energia Vulturu a pierdut barajul pentru Liga a treia

CS Energia Vulturu – Cetatea Tg. Neamț 0-2 (0-1) în barajul de promovare pentru Liga a treia. Vrîncenii au dominat, au avut posesia balonului în majoritatea timpului, dar adversarii au marcat două goluri și au avut trei bare. La Vulturu, CSO Ianca a zdrobit, 6-2, pe AS Mărgineni. Reprezentanta județului Vrancea la barajul de promovare pentru Liga a treia, Energia Vulturu, a ratat șansa de a evolua în sezonul următor în eșalonul al treilea al fotbalului românesc, după ce a pierdut, 0-2 (0-1) meciul disputat la Bacău împotriva formației Cetatea Tg. Neamț. Vrîncenii au început practic meciul de la 0-1, deoarece au încasat gol încă din minutul 4. Argeșeanu a fost prins pe picior greșit, iar Croitoru a prins un șut de excepție, care l-a lăsat spectator pe Nistor. Treptat, echipa antrenată de Claudiu Manta a echilibrat jocul, dar tot nemțenii au fost aproape de gol, întrebuințîndu-l în două rînduri pe portarul Energiei, spre finalul primei reprize bara salvîndu-l pe Nistor. Partea a doua a întîlnirii a început tot la fel de prost pentru vultureni. Același Argeșeanu a fost depășit de adversarul său direct, Nistor a ezitat să iasă din poartă și Ursache a punctat pentru 2-0 cu un lob, după ce, în prealabil, balonul a lovit bara. Pînă la final, Energia a căutat cu disperare golul de onoare, a controlat ostilitățile la centrul terenului, dar pe contraatac Cetatea a mai ochit de două ori barele porții vrîncene. De remarcat faptul că primul șut pe poarta nemțenilor expediat de Energia a venit abia în minutul 81, cînd Hanga a trimis slab de la marginea careului. Energia Vulturu – Cetatea Tg. Neamț 0-2 (0-1) Au marcat: Croitoru 4, Ursache 59. Stadion: Aerostar, spectatori: 300. Au arbitrat: Emil Voicu din Bacău, ajutat la cele două linii de gălățenii Iulian Bedreagă și Mihai Păiș, rezervă a fost Viorel Cojocaru (Galați), iar observator federal Viorel Sălceanu (Pașcani). Energia: Nistor – Popa, Pănescu, Tertelici, Argeșeanu – Åžt. Ciolpan (46 R. Ciolpan), Pătrașcu (81 Sava), Mălinaș (73 Manta), Bîra – Iacob (46 Alici), Hanga. Lovit, Burcăcel nu a jucat Unul dintre cei mai buni jucători ai echipei Energia Vulturu, atacantul Daniel Burcăcel, a lipsit din echipa sa la partida de baraj pentru Liga a treia, pierdută de Energia, 0-2 în fața Cetății Tg. Neamț. Jucătorul și-a anunțat colegii în ziua jocului că, în seara zilei de vineri spre sîmbătă, a fost urmărit pe stradă și bătut de persoane necunoscute. Ulterior, Burcăcel a fost consultat și de medici, dar nu s-au descoperit leziuni majore. Deși a fost trecut pe foaia de arbitraj la partida de la Bacău, jucătorul s-a antrenat cîteva minute în pauză, dar nu a vrut să evolueze nici un minut. Din vara acestui an, Burcăcel va evolua la echipa de futsal Moldocor Piatra Neamț (Liga I), gurile rele legînd absența sa din meciul cu Cetatea tocmai de acest transfer. Nu în ultimul rînd, colegii jucătorului au auzit că acesta ar fi fost, în seara dinaintea meciului, la o terasă în oraș, unde nu ar fi consumat numai sucuri.